تبلیغات
از انتظار تا فرج - بصیرت
 

 

بصیرت

 

در روایات زیادی آمده که در آخرالزمان فتنه ای رخ خواهد داد که در آن حق و باطل به هم آمیخته می شوند. تشخیص راه و بیراهه و مومن و منافق از هم مشکل می شود و به صریح نمی توان به کسی گفت تو منافقی! چون در عین منافق بودن دوستدار اهل بیت نیز است.

 

تمثیل امیرالمومنین علی علیه السلام در مورد فتنه ی آخرالزمانی که با آن مواجهیم این است که "در یک انبار پر از آرد، آردها را آفت بزند و صاحب انبار کیسه های آرد را خالی کرده و اون قسمت هایی که آفت زده رو دور ریخته و بقیه اش را در انبار بگذارد. چندین بار این کارش تکرار می شود تا اینکه ته کیسه اندازه ی چند لقمه آرد باقی می ماند." این همان ریزش های جدی است که در این فتنه با آن مواجه شدیم. با تمام این شرایط رهبر انقلاب اسلامی تدبیری اندیشیده اند که باعث رویش افراد می شود و آن بصیرت است.

 

مقام معظم رهبری در طول سالیان گذشته بر موضوع بصیرت تاکید زیادی داشته اند. خصوصا پس از انتخابات و فتنه ای که در جامعه اسلامی روی داد. مکرر در سخنرانی های ایشان از کلمه بصیرت استفاده شده است و مخاطب این کلمه بیشتر خواص و نخبگان است. چرا که دشمن در این شرایط غبارآلودگی فتنه روی این گروه تمرکز زیادی دارد و هدف خود را گمراهی آنان قرار داده است. اما بنا به فرموده ی امام خامنه ای در صورت برخورداری از بصیرت، دشمنان در غبارآلودگی فتنه نمی توانند ملت را گمراه کنند یا به اشتباه بیاندازند.

 

بصیرت نه فقط راهکار امام خامنه ای بلکه تدبیر پیامبر اکرم(ص) نیز بود چنانکه پیامبر (ص) خود می فرماید: "ادعو الی الله علی بصیره انا و من اتبعنی" یعنی من و پیروانم با بصیرت عمل می کنیم و به دعوت می پردازیم و پیش می رویم.

 

بنابراین بصیرت٬ بهترین فانوس برای پیدا کردن راه هدایت و رویش است.

 

پیام عاشورایی امسال را فراموش نکنیم که می گوید: با علم و بصیرت به انتظار مهدی (عج) بایستیم که حسین (ع) را منتظرانش شهید کردند."

 

بصیرت خود را بالا ببرید . اطلاعات خود را بالا بیرید.        (مقام معظم رهبری(

 

تا به حال فکر کردید چرا رهبر عزیز ما اینقدر روی بصیرت تأکید دارند ؟

 

اگر بصیرت نباشد ، عمر عاص های امروز صفین ها بوجود می آوردند.

 

اگر بصیرت نباشد ظهور تحقق پیدا نمی کند.

 

اگر بصیرت نباشد اطاعت از ولایت رنگ و بویی نخواهد داشت.

 

و ....

 

دوستان ما باید

 

اطلاعات خود را بالا ببریم

 

باید مغالطه کار را بشناسیم. باید مغالطه را بشناسیم.

 

مغالطه به استدلالی گفته می شود که ظاهر آن درست ولی در اصل غلط و بی اساس است. مغالطه کار به کسی می گویند که برای اثبات حقانیت خود از استدلال های به ظاهر درست ولی در اصل غلط استفاده می کند.

 

مثال : موسوی دم از امام می زند. همه ما امام را قبول داریم ولی آیا موسوی واقعا امام را قبول دارد ؟ همین حرف هایی که موسوی از امام می زند کلمه امام درست است ما هم امام را دوست داریم ولی از این اسم و کلمه استفاده غلط می کند ، موسوی. این یعنی مغالطه و موسوی مصداق مغالطه کار.

 

در این جنگ نرمی که دشمن راه انداخته با این همه دروغ ها و شایعه پراکنی ها فقط بصیرت است که می تواند ما را از این دسیسه های دشمن نجات دهد.

ما اهل کوفه نیستیم علی تنها بماند

 


سه رأس مثلث بصیرت

عضو خبرگان رهبری گفت: وقتی انحراف برخی از صحابی پیامبر(ص) را مطالعه کنیم، از حال کسی که زمانی از دست امام(ره) حکم مسئولیت دریافت کرده و امروز برای براندازی نظام از اسرائیل کمک می‌گیرد،‌ تعجب نخواهیم کرد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دفتر آیت‌الله مصباح یزدی، رئیس مؤسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی(ره)، با اشاره به تأکیدهای مقام معظم رهبری بر کسب بصیرت گفت: پس از به خلافت رسیدن امیرالمؤمنین علیه‌ السّلام مشکلات فراوانی پیشِروی ایشان قرار داشت از جمله اینکه «طلحه» و «زبیر» دو تن از کسانی که سابقه زیادی در اسلام داشتند، به همراه عایشه که همسر پیامبر بود، در مقابل علی ‌علیه ‌السّلام ایستادند.

 

وی با بیان اینکه در آن زمان مردم به مقام عصمت توجه نداشتند و نزد مردم، طلحه و زبیر با علی ‌علیه‌السّلام تفاوت زیادی نداشتند، گفت: چهبسا اگر ما نیز‌ آنجا بودیم، در حمایت از علی علیه ‌السّلام به جنگ نمی‌پرداختیم.

 

آیت‌الله مصباح یزدی ادامه داد: حتی در جنگ جمل بسیاری از کسانی که در رکاب علی ‌علیه‌السّلام جنگیدند، نه به خاطر اعتقاد به درستی راه وی، بلکه به خاطر بیعتی بود که با او بسته بودند.

 

وی با اشاره به سخنان حضرت علی علیه ‌السّلام که کارهای خود را از روی بصیرت کامل دینی عنوان می‌کنند، گفت: ایشان پس از صبر و تأمل بسیار، تنها راه چاره را جنگ با آنان دانستند و غیر از آن را خروج از دین اسلام معرفی کردند.

 

وی با اشاره به اینکه بصیرت دارای مراتب است، اظهار داشت: مرتبه‌ای از آن بصیرت مخصوص معصوم است.

 

عضو خبرگان رهبری با اشاره به بصیرت برای مردم عادی گفت: مردم اگر این بصیرت را داشته باشند که بدانند باید از امام معصوم علیه ‌السّلام تبعیت کنند و در زمان غیبت به اشبه افراد به امام معصوم یعنی ولی‌ فقیه رجوع کنند، قطعا در فتنه‌ها گرفتار نخواهند شد، هرچند این مرتبه از بصیرت برای مسئولان نظام،‌ کافی نیست.

 

وی با تأکید بر لزوم شکرگزاری از خداوند به خاطر نعمت رهبری حضرت آیت‌الله خامنه‌ای که بهترین گزینه برای جانشینی امام عصر عجّل الله تعالی فرجه الشریف است، اظهار داشت: این‌که بفهمیم از چهکسی باید پیروی کنیم، خود بصیرت است. اما تأکید مقام معظم رهبری بر بصیرت‌افزایی یعنی هرکسی باید برای افزایش بصیرت خود تلاش کند.

 

آیت‌الله مصباح یزدی هوشمندی خدادادی، شناخت دین و کسب تقوا را از مؤلفه‌های بصیرت دینی برشمرد و گفت: استعداد و هوش امری خدادادی است، اما تقوا و آگاهی دینی کسبی است و انسان باید برای به دست آوردن آنها تلاش کند.

 

وی با بیان اینکه برای شناخت مصادیق، مطالعه تاریخ اسلام و به ویژه شناخت وقایع صدر اسلام مؤثر است، اظهار داشت: وقتی انحراف کسانی را که همراه با پیامبر صلی‌ الله ‌علیه ‌و آله بوده و از بزرگان مسلمانان به شمار می‌رفتند مطالعه کنیم، از حال کسی که زمانی از دست امام(ره) حکم مسئولیت دریافت کرده و امروز برای براندازی نظام از اسرائیل کمک می‌گیرد،‌ تعجب نخواهیم کرد.

 

آیت‌الله مصباح یزدی ادامه داد: برخی از افراد به قدری ثروت اندوخته‌اند که نسل‌های بعدی آنها نیز بی‌نیاز از مال خواهند بود، اما باز به دنبال جمع کردن ثروت و کسب پست و مقام بیشترند.

 

وی با اشاره به اینکه خطر انحراف برای همگان وجود دارد، گفت: حبّ دنیا بزرگ‌ترین آفت بصیرت است و برای رهایی از انحراف باید تقوای الهی داشت.