تبلیغات
از انتظار تا فرج - صبر و انتظار
 

 
صبر و انتظاریکی از اموری که همواره همراه انتظار فرج از آن یاد شده «صبر»ست.
امام رضاعلیه السلام فرمود: «ما أَحْسَنَ الصَّبْرَ وَ اِنْتِظارَ الفَرَجِ» [1] ؛ «چه نیکوست شکیبایی و انتظار فرج».
آری انتظار بدون عنصر پایداری و شکیبایی و صبر در برابر مشکلات، پوسته‏ای بدون مغز و قالبی بی‏محتوا است و در حقیقت انتظار نیست! روح و جوهر اصلی انتظار، مقاومت و صبر است. کسی که منتظر تحقق یافتن هدف آرمانی است؛ باید تا فرا رسیدن زمان پیدایی هدف و شکل گرفتن آرمان، پایداری و شکیبایی کند و تاب و توان خود را از دست ندهد و هر ناملایمی را در آن راه، با بردباری بپذیرد. و چون صبر و پایداری را از دست داد و بی‏شکیب گردید و تاب و توان بر زمین نهاد، انتظار را نیز از دست داده است؛ زیرا که پایداری و صبر، تحقّق بخش جوهر انتظار است. از این رو، همواره خصلت حیاتی و الهی انتظار با صبر و پایداری، قرین گشته است.
اما نکته بسیار جالبی که از روایات مربوط به انتظار ظهور حضرت مهدی‏علیه السلام به دست می‏آید، اینکه انتظار فرج قائم آل محمد تنها طریق نیست؛ بلکه خود نیز موضوعیت دارد. بدان معنا که اگر کسی در انتظار راستین به سر برد، تفاوتی ندارد که به منتظر خویش دست یابد، یا دست نیابد.
در اینجا به پاره‏ای از این روایات اشاره‏ای می‏شود.
شخصی از امام صادق‏علیه السلام پرسید: چه می‏فرمایید درباره کسی که دارای ولایت پیشوایان است و انتظار ظهور حکومت حق را می‏کشد و در این حال از دنیا می‏رود؟
امام‏علیه السلام در پاسخ فرمود: «هُوَ بِمَنزِلَةِ مَنْ کانَ مَعَ القائِمِ فِی فُسطاطِهِ - ثُمَ سَکَتَ هَنیئةً - ثُمَ قالَ: هُوَ کَمَنْ کانَ مَعَ رُسولِ اللّه»؛ [2] «او همانند کسی است که با [رهبر این انقلاب] حضرت قائم‏علیه السلام در خیمه او بوده باشد - سپس کمی سکوت کرد - و فرمود: مانند کسی است که با پیامبر اسلام‏صلی الله علیه وآله در «مبارزاتش» همراه بوده است».
عین این مضمون در روایات فراوانی با تعبیرات مختلفی نقل شده است؛ از جمله:
1 . امام صادق‏علیه السلام فرمود: «بِمَنزِلَةِ الضّارِبِ بِسَیفِهِ فِی سَبیلِ اللهِ» [3] ؛ «همانند شمشیر زنی در راه خدا».
2 . همان حضرت فرمود: «کَمَنْ قارَعَ مَعَه بِسَیفِهِ» [4] ؛ «همانند کسی است که در خدمت او [قائم‏علیه السلام] با شمشیر بر سر دشمنان بکوبد».
3 . همچنین فرمود: «بِمَنزِلَةِ مَنْ کانَ قاعِداً فِی عَسْکَرِهِ لا بَلْ بِمَنزِلَةِ مَنْ قَعَدَ تَحتَ لِواءِ القائِمِ» [5] ؛ «همانند کسی است که در لشکرگاه او باشد، بلکه به منزله کسی است که زیر پرچم قائم بوده باشد».
4 . امام سجّادعلیه السلام فرمود: «بِمَنزِلَةِ المُجاهِدِ بِالسَّیفِ بَینَ یَدی رَسُولِ‏اللّه‏صلی الله علیه وآله» [6] ؛ «همانند کسی است که با شمشیر پیش روی پیامبر [با دشمنان] جهاد کند».
5 . امام صادق‏علیه السلام فرمود: «بِمَنزِلَةِ مَنِ استُشْهِدَ مَعَ رَسُولِ اللّهِ‏صلی الله علیه وآله» [7] ؛ «همانند کسی است که با پیامبر شهید شود».
بر اساس روایات، انتظار فرج و چشم داشتن به ظهور، باید بامواظبت بر وظایف شرعی و فضایل اخلاقی توأم باشد؛ بلکه آمادگی برای درک محضر امام زمان‏علیه السلام در مفهوم انتظار نهفته است. در اینجاست که بحث انتظار مورد اختلاف قرار می‏گیرد و خود باعث شده برداشت‏های متفاوتی از مسأله انتظار صورت گیرد که عمدتاً به دو نوع تلقی از انتظار باز می‏گردد:ادامه دارد ...


الف) انتظار سازنده
انتظار سازنده، تحرک بخش و تعهد آور، همان انتظار راستینی است که در روایات از آن به عنوان «با فضیلت‏ترین عبادت» یاد شده است.
از آیات و روایات استفاده می‏شود که ظهور حضرت مهدی‏علیه السلام، حلقه‏ای است از حلقه‏های مبارزه اهل حق و اهل باطل که به پیروزی اهل حق منتهی می‏شود. سهیم بودن یک فرد در این سعادت، موقوف به این است که آن فرد، عملاً در گروه اهل حق باشد.
شهید مطهری‏رحمه الله می‏نویسد:
«در روایات اسلامی، سخن از گروهی زبده است که به محض ظهور امام‏علیه السلام به آن حضرت می‏پیوندند. بدیهی است که این گروه ابتدا به ساکن خلق نمی‏شوند و به قول معروف از پای بوته هیزم سبز نمی‏شوند [؛بلکه] معلوم می‏شود در عین اشاعه و رواج ظلم و فساد، زمینه‏هایی عالی وجود دارد که چنین گروه زبده را پرورش می‏دهد. این خود می‏رساند که نه تنها حق و حقیقت به صفر نرسیده است؛ بلکه فرضاً اگر اهل حق از نظر کمیت قابل توجه نباشد، از نظر کیفیت ارزنده‏ترین اهل ایمان‏اند و در ردیف یاران سیدالشهداءعلیه السلام». [8] .

ب) انتظار ویرانگر
انتظار ویرانگر، فلج کننده و باز دارنده - که در واقع نوعی «اباحی گری» است - همواره مورد مذمت و سرزنش قرار گرفته است.
این نوع انتظار حاصل برداشتِ قشریِ مردم، از مهدویّت و قیام و انقلاب مهدی موعودعلیه السلام است که صرفاً ماهیت آن را انفجاری می‏دانند که فقط و فقط از گسترش و اشاعه و رواج ظلم‏ها، تبعیض‏ها، اختناق‏ها، حق کشی‏ها و تباهی‏ها ناشی می‏شود.
نوعی سامان یافتن است که معلول پریشان شدن است. آن گاه که حق و حقیقت طرفداری نداشته باشد، باطل، یکّه تازِ میدان گردد و جز نیروی باطل نیرویی حکومت نکند و فرد صالحی در جهان یافت نشود؛ این انفجار رخ می‏دهد و دست غیب برای نجات حقیقت - نه اهل حقیقت زیرا حقیقت طرفداری ندارد - از آستین بیرون می‏آید. بنابراین هر اصلاحی محکوم است؛ زیرا هر اصلاح یک نقطه روشن است و تا در صحنه اجتماع، نقطه روشنی هست دست غیب ظاهر نمی‏شود!
بر عکس، هر گناه، فساد، ظلم، تبعیض، حق کشی و هر پلیدی به حکم اینکه مقدمه صلاح کلی است و انفجار را قریب الوقوع می‏کند، روا است؛ زیرا [هدف وسیله‏های نامشروع را مشروع می‏کند]. پس بهترین کمک به تسریع در ظهور و بهترین شکل انتظار، ترویج و اشاعه فساد است!
این نوع برداشت از ظهور و قیام مهدی موعودعلیه السلام و این نوع انتظار فرج - که منجر به نوعی تعطیل در حدود و مقررات اسلامی می‏شود و نوعی «اباحی گری» باید شمرده شود - به هیچ وجه با موازین اسلامی و قرآنی وفق نمی‏دهد. [9] .
بنابراین نکته مهم و اساسی این است که منتظر واقعی، برای چنان برنامه مهمی، هرگز نمی‏تواند نقش تماشاچی را داشته باشد؛ بلکه باید از هم اکنون حتماً در صف انقلابیون قرار گیرد؛ چرا که ایمان به نتایج و عاقبت این تحوّل بزرگ، هرگز به او اجازه نمی‏دهد که در صف مخالفان باشد و قرار گرفتن در صف موافقان نیز محتاج به داشتن «اعمال پاک» و «روحی پاکتر» و برخورداری از «شهامت» و «آگاهی» کافی است.
سپاهی‏که درانتظارجهادآزادی‏بخش به‏سر می‏برد، حتماً به‏حالت‏آماده‏باش کامل در می‏آید و سلاحی را به دست می‏گیرد که برای چنین میدان نبردی شایسته است.
سنگرهای لازم را می‏سازد و آمادگی رزمی افراد خود را بالا می‏برد. روحیه افراد خود را تقویت می‏کند و شعله عشق و شوق برای چنین مبارزه‏ای را در دل فرد فرد سربازانش زنده نگه می‏دارد. ارتشی که دارای چنین آمادگی‏ای نیست، هرگز در انتظار به سر نمی‏برد و اگر بگوید، دروغ گفته است:
انتظار یک «مصلح جهانی» به معنای آماده باش کامل فکری، اخلاقی، مادی و معنوی برای اصلاح همه جهان است. اصلاح تمام‏روی زمین وپایان‏دادن به‏همه مظالم و نابسامانی‏ها، شوخی نیست و نمی‏تواند کار ساده‏ای باشد. آماده‏باش برای چنین هدف بزرگی، باید متناسب با آن باشد؛ یعنی، باید به وسعت و عمق آن باشد.
بی‏گمان تحقق چنین انقلابی، مردانی بسیار بزرگ، مصمم، نیرومند، شکست‏ناپذیر، فوق‏العاده پاک، بلند نظر، کاملاً آماده و دارای بینش عمیق را نیازمند است.
افزون بر آن منتظران راستین وظیفه دارند مراقب حال یکدیگر نیز باشند و علاوه بر اصلاح خویش، در اصلاح دیگران نیز بکوشند؛ زیرا برنامه عظیم و سنگین - که انتظارش را می‏کشند - یک برنامه فردی نیست.
برنامه‏ای است که تمام عناصر انقلاب، باید در آن شرکت جویند، باید کار به صورت دسته جمعی و همگانی باشد. کوشش‏ها و تلاش‏ها باید هماهنگ گردد و عمق و وسعت این هماهنگی، باید به عظمت همان برنامه انقلاب جهانی باشد که انتظار آن را دارند. [10] .

پی نوشت ها:
[1] کمال‏الدین و تمام النعمة، ج 2، ص 645.
[2] المحاسن، ج 1، ص 173؛ بحارالانوار، ج 52، ص 125.
[3] الکافی، ج 8، ص 146، ح 122؛ المحاسن، ج 1، ص 164.
[4] المحاسن، ج 1، ص 174.
[5] الکافی، ج 1، ص 371، ح 2؛ الغیبة، ص 329؛ ح 2.
[6] کمال‏الدین و تمام النعمة، ج 1، ص 317، ح 3.
[7] الغیبة، ص 329؛ الکافی، ج 1، ص 371؛ المحاسن، ج 1، ص 173.
[8] قیام و انقلاب مهدی‏علیه السلام ، ص 56.
[9] همان، ص 54.
[10] ر.ک: تفسیر نمونه، ج 7، صص384 - 387.منبع :http://www.ashoora.ir/

::
:: مرتبط با: امام زمان، مهدی موعود (عج) , مذهبی ,
:: برچسب‌ها: صبر و انتظار , صبر , انتظار ,
نویسنده : علی خانی نژاد
تاریخ : جمعه 1 آذر 1392
می توانید دیدگاه خود را بنویسید
What do you do for a sore Achilles tendon? دوشنبه 27 شهریور 1396 05:23 ب.ظ
Hello, I think your website might be having browser compatibility issues.
When I look at your blog site in Chrome, it looks fine but
when opening in Internet Explorer, it has some overlapping.
I just wanted to give you a quick heads up! Other then that,
very good blog!
زائر دمشق شنبه 2 آذر 1392 07:22 ب.ظ
سلام لینك شدید
مارو بانام پایگاه اطلاع رسانی حیدر عیسائی لینك كنید
zeynabiyon.mihanblog.com
علی خانی نژاد پاسخ داد:
با افتخار لینک شدید
با امید همکاری های بعدی
عاشقانه رند شنبه 2 آذر 1392 07:00 ب.ظ
سلام.لینکتان تاییدشد.موفق باشید.جواداحمدی رند.
علی خانی نژاد پاسخ داد:
با افتخار لینک شدید
تونی شنبه 2 آذر 1392 12:38 ب.ظ
سلام به شما دوست گرامی
دوست عزیز من از وبلاگتون لذت بردم و مطالب مفیدی دارین..
افرین به این همه سلیقه
بنده شمارو لینک کردم ممنون میشم لینک کنین
علی خانی نژاد پاسخ داد:
با افتخار لینک شدید
سرباز گمنام08 شنبه 2 آذر 1392 11:30 ق.ظ
سلام به شما دوست عزیز ممنون كه به ما سرزدید
شما رو با افتخار لینك كردیم
مارو به عنوان :
پایگاه سربازان گمنام امام زمان
و آدرس:
sarbazgomnam08.mihanblog.com
لینك نمایید
موفق باشید
یاعلی
علی خانی نژاد پاسخ داد:
با افتخار لینک شدید
رسول شنبه 2 آذر 1392 08:39 ق.ظ
سلام دوست عزیز
من لینك كردم
شمام لطفا لینك كن
یا علی
علی خانی نژاد پاسخ داد:
با افتخار لینک شدید
افسون شنبه 2 آذر 1392 12:43 ق.ظ
ممنون از شکیبایی شما ...چنانچه منو لینک کردین

خبر بدین که بنده هم لینک کنم ممنون
علی خانی نژاد پاسخ داد:
با افتخار لینک شدید
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.